הנצחה

ילדים קרויים על שם גיל-עד

כ-25 ילדים, בנים ובנות, בארץ ובעולם, קרויים על שמו של גיל-עד.

בט"ו בשבט תשע"ח, בקשנו לאסוף את כל הילדים הרכים ולנטוע עצים יחד איתם בטיילת הבנים בגוש עציון. הנטיעה כמו גם הקריאה בשם, לילדים הרכים, מסמלת המשכיות ותקווה.

בית כנסת "שירת גיל-עד"

בישוב טלמון, בית הכנסת ההולך ונבנה בשכונת נווה טלמון אשר בטלמון ועתיד אף הוא לשאת את שמו של גיל-עד "שירת גיל-עד".

צילום ועריכה עמית דקל

סניף בני עקיבא בית אריה על שם גיל-עד

סניף בני – עקיבא שבעופרים, שם הדריך גיל-עד,  נקרא על שמו של גיל-עד; "סניף גיל-עד עופרים".

החניכים  שהיו צעירים ממנו רק בשנתיים העריכו אותו מאד ולמדו ממנו ערכים ודוגמא אישית.

החניכים ובני משפחותיהם ביקשו להנציח את גלעד במקום שבו נפגשו והכירו את דמותו המיוחדת, וככה עלה הרעיון לשנות את שם הסניף לשם "גיל-עד עופרים".

שביל גיל-עד

הדרך המחברת את היישובים טלמון ונריה נקראת "בשביל גיל-עד" ונושאת את שמו.

הכנסת ספרי תורה

ספרי תורה נכתבו לזכרו של גיל-עד ומצויים בבתי כנסת שונים ומגוונים בארץ.

"ספר הרעות" הינו ספר נייד ייחודי שנכתב לזכרם של שלושת הנערים, ונמצא ביחידת דובדבן שפעלה באופן משמעותי בתקופת ח"י הימים של החיפושים אחר הנערים, וגם אח"כ באיתור המחבלים.

ספר הרעות מלווה יחידות ומשלחות היוצאות מן הארץ לצרכים מבצעיים או אנושים בשם צבא המדינה, ומסמל את הרעות והדאגה של העם היהודי כולו ליהודים הפזורים ברחבי עולם או למדינות אחרות בעולם.

טקס סיום כתיבת הספר התקיים בבית הנשיא. 

יום האחדות

מיזם משותף של שלושת המשפחות לזכר שלושת הנערים הינו "יום האחדות". מדובר ביוזמה משותפת של שלוש המשפחות וניר ברקת (ראש עיריית ירושלים לשעבר).

שיאו של היום בחלוקת "פרס ירושלים לאחדות ישראל" בבית הנשיא. הפרס נועד לעודד ולהעלות על נס את פועלם של ארגונים ואישים בארץ ובתפוצות התורמים לאחדות העם בישראל, הד לאחדות שהתרחשה בעת החיפושים אחר הנערים.

 פרטים נוספים על יום האחדות ופרס ירושלים לאחדות ישראל באתר

http://unityprize.org/

united

עוז וגאון

על גבעה הסמוכה למקום חטיפת שלושת הנערים הוקם מתחם תיירותי "גבעת עוז וגאו"ן" ( אקרוסטיכון גיל-עד, איל ונפתלי) וניטעו בו עצים על ידי המשפחות השכולות כסימן לתקווה והמשכיות.

כנסים וארועים רבים מתקיימים במקום, שיעורים מועברים ע"י מגוון של מרצים ובפני הציבור הרחב והמקום מושך אליו אנשים רבים הבוחרים לבלות בו בוקר או אחר צהרים משפחתי.

טיילת הבנים

טיילת הבנים– על השביל המחבר בין היישובים אלון שבות וראש צורים בגוש עציון, הוקמה טיילת מרשימה לזכרם של שלושת הנערים. על השביל תצפית מרהיבה לזכרו של עזרא שוורץ הי"ד.

ביד אומן (רחל בן אשר) רגישה, נעשתה עבודת פסיפס המתארת את אופיו של כל   נער וניתן לשמוע ברשמקול את סיפור חייו של כל אחד מהם.

שירים לזכרם

תחושת האחדות שנוצרה בתקופת החיפושים ובתקופת השבעה, נצרבה בתודעת העם בשירים שנכתבו לזכרם של שלושת הנערים.

אחד השירים שפורסמו בארץ הוא השיר "פתח ליבך" עם הרכב כוכבים המשלב בין גדולי הזמר היהודי והישראלי: דוד ד'אור, אברהם פריד, קובי אפללו, ישי ריבו, יונתן רזאל ודיויד ברוזה. המקהלה שמלווה את השיר הם בחורי ישיבת 'מקור חיים', ישיבתם של נפתלי וגיל-עד. השיר נכתב על ידי הזמר דוד ד'אור ושלמה אילן קינן.